1. 3. 2010

15. května buďte veselí!

Pokud budete v tento den v Israeli, tak ne abyste vyvolávali pocit smutku - mohli byste mít problém - podle této zprávy byl totiž odhlasován zákon, který trestá známky truchlení.

15. květen je pro Israelce dnem nezávislosti. Ovšem pro Palestince je něčím jiným...něčím, co nazývají Nakba, katastrofa. Pravdou je, že ani jedna strana neměla v tomto konfliktu čisté ruce - nicméně jen jedna je neustále vykreslována v barvách téměř absolutního dobra.

Nakba je zakazována, popírána, mazána z učebnic...a nyní už se při ní nebudete moci ani smutně tvářit.

Doufám, že tato zprávička je "kachna"...

Nu a pokud není, tak jsem zvědav, kdy povinně veselý 15. květen dorazí k nám...

18 komentářů:

Vodník řekl(a)...

Já myslím, že se to týká jen officiálního truchlení, tedy demonstrací nebo mediálních připomínek. Pochopitelně je to totalitní nařízení, ale v Israeli je to novum. Tam totiž je větší svoboda slova a možnost kritiky sionistického státu než kdekoli jinde na Západě. Myslím svobodu pro israelské Židy, neboť israelští Arabové jsou tak jako tak občany druhého řádu, přestože mají v Israeli víc občanských svobod než v jiných, arabských státech.

Miroslav Yamato řekl(a)...

Budiž, oficiálních - ale zle oficiálně udělat demonstraci za Nakbu?

Vodník řekl(a)...

Jak to myslíte? Jako officiálně truchlící, oplakávající? Samozřejmě, že ne! A nemohou ji uspořádat už ani israelští Židé, a v tom je tohle omezení novum (tedy pokud to opravdu není kachna, ale nezdá se).

Ostatně bylo by zajímavé zjistit, zda to lze v Evropě, a kde...

Miroslav Yamato řekl(a)...

Ano, tak jsem to myslel...přičemž jsem si byl jistý odpovědí. Inu, jediná opravdová demokracie atd...škoda slov.

To by byl asi zajímavý pokus...

Vodník řekl(a)...

Diskutéři z jistého serveru by Vám asi vysvětlili, že co jediná demokracie na Blízkém Východě činí, dobře činí - přece si nenechá oslavy svého trvání rozvracet terroristy a jejich sympthisanty! Demokracie se musí bránit a dobře bránit! Kdokoli jeví známky podezření, musí být okamžitě zajištěn, isolován a evt. zlikvidován!

vodnik007 řekl(a)...

Izrael je vubec podivny stat.
Celosvetove zide bojuji s protizidovskym rasismem, prestoze ocividne rasa nejsou. Ve skutecnosti jsou sami horsi nez rasiste.
"The prohibition 'Thou Shalt Not Murder' applies only "to a Jew who kills a Jew," write Rabbis Yitzhak Shapira and Yosef Elitzur of the West Bank settlement of Yitzhar. Non-Jews are "uncompassionate by nature" and attacks on them ?curb their evil inclination,? while babies and children of Israel's enemies may be killed since ?it is clear that they will grow to harm us.?"
V jejich vlastnich spisech jsou v podstate proti vsem.

Vodník řekl(a)...

To je to, o čem jsem psal: jiné noviny než Haaretz by si tohle otisknout dovolit nemohli. Dovedeš si představit tu štvanici, v čele s LPA, proti listu, který by takovou zprávu v ČR uveřejnil (pokud by k tomu došlo tím, že zodpovědný kontrolor zaspal)? Kdepak, israelští Židé mají větší svobodu slova než my!

vodnik007 řekl(a)...

"Kdepak, israelští Židé mají větší svobodu slova než my!"

A pritom jejich zastupci zakazuji v CR Finkelsteina.

Astr řekl(a)...

Quod licet Iovi, non licet bovi !

Anonymní řekl(a)...

No, moc demokraticke to neni. Ale chybi informace o tom,co k tomu opatreni vedlo. Zajimalo by me,jak Palestinci to "truchleni" provozuji.
A take - jak by reagovaly na neco podobneho jine zeme. Bylo by treba v CR dovoleno 28. rijna verejne, organizovane truchleni sudetaku za podpory neonacistu ?
J.J.

Anonymní řekl(a)...

To verim, ze toto je lahodne sousto pro "milovniky Zidu".:-)

V Israeli kazdeho patnacteho kvetna byly uz par let demonstrace a verejne truchleni Al-nacby, ktere se zvrhavaly v policejni potycky. Knesset to probiral uz hezkou chvili. Nakba je celkem novy "svatek", zalozil ho taticek Palestincu, J.Araffat (Dej mu Panbuh lehke odpocinuti) v roce 1998. Cely islamsky svet ten den place s bratry...

At si truchli Palestinci, kteri byli vyhosteni a ne ti, co ziji v Israeli. Nemaji duvod slavit svatek
vyhosteni, kdyz se to netyka jich, ze.
V pomuslimovane Evrope je dosti prilezitosti, kde muzou pratele palestinskeho lidu pietne zapalit sviciku a truchlit. Treba v Londyne, nebo v Praze u konicka na Vaclavaku.
Pat

Blackstone řekl(a)...

Akorát že Nakba není jen o vyhnání, ale o zrátě svobody. I když je to určitě dost relativní, protože před vznikem Izraele ji taky moc neměli a ostatně jak píše i Vodník, v samotném Izraeli ji mají vcelku víc než v okolních zemích.

Jinak s tou multikulti EU by asi takový truchlení fakt nemusel bejt problém, když tady je arabáků jak by tu byli doma a chovaj se ještě hůř a Evropa jim to vcelku zatim bohužel toleruje a ještě je podporuje.

leho řekl(a)...

"Nakba je zakazována, popírána, mazána z učebnic...a nyní už se při ní nebudete moci ani smutně tvářit."

Že je Nakba mazána z učebnic vůbec neznamená, že je zákázána. Ale je samozřejmě pravda, že hlásit se v Izraeli veřejně k Palestincům, kteří bojují za vyhlazení Židů zrovna tak jak před nimi náckové, se nesetkává v Izraeli nijak s velkým nadšením, pochopitelně. Asi jako kdyby k vám bývalí náckové jezdili z Německa, veřejně truchlili 28. října a občas se opásali dynamitem a explodovali tu a tam v nějaké hospůdce či v MHD. O nějakých raketkách létající přes hranici do Krušnohoří či do vesniček na Šumavě se ani nezmiňuji. Tohle by se vám v Kocourkově určitě taky nelíbilo, to se vsadím...

"Doufám, že tato zprávička je "kachna"..."

Určitě je. Což takhle si ji ověřit z jiných a důvěryhodnějších zdrojů? A pokud není možné ji ověřit, tak se věnovat jiným, důležitějším věcem, že ano...

Anonymní řekl(a)...

Yanmato, seriozne-
v Israeli zije petina Arabu, ciliz jsou zatim mensinou. Myslim si, ze ty ctyri petiny si v ramci demokratickeho usporadani mohou urcit, jake svatky a vyroci budou v zemi uznavat..
Zakon, jestli projde, nebude o tom, ze si kazdy Arab bude muset namalovat usmev na tvar, ale aby se na vyroci samostatnosti Israele neporadaly protistatni akce, civilni nepokoje,-anglicky riots...
Pat

Blackstone řekl(a)...

Pokud vim, tak mimo Izrael jsou židi v mnohem menší menšině, takže by určitě nebylo nic proti demokracii jim nějaký ty práva omezit, že jo?

Anonymní řekl(a)...

Vsak to je v poradku, Blacksone,
jenze nevim o jaka zidovska prava se jedna??

Zide zde v USA nic zvlastniho nepozaduji. Zdaleka ne tolik, kolik vyhod si preje pro sebe cernosska a posledni dobou islamska mensina. Vsem pokud mozno stejne v jejich zvycich.
Mne vubec nevadi, kdyz na vanoce visi vedle Betlemu menora a u kolebky Jezise je miska s ovocem, symbolizujici etnicky svatek Kwanzaa. Je docela mozne, ze v budoucnosti (doufam daleke) pribude nad betlemem misto hvezdy islamsky mesic...
Pat

vodnik007 řekl(a)...

Mne vubec nevadi, kdyz na vanoce visi vedle Betlemu menora

Jsou ti, kterym vadi pobliz menory cokoliv jineho: http://www.youtube.com/watch?v=quG-xbDjK00

Anonymní řekl(a)...

Palestinsti teroriste zabili raketou Kasam thajskeho delnika pri praci ve skleniku.
Zde je reakce Vodnika 007 na neonacistickem Zvedavci:
---------------------------------
"analogické načasování (vodnik007)
Vubec bych se nedivil, kdyby se ukazalo, ze ti ostrostrelci jsou prevleceni Izraelci!"
------------------------------
Ja bych se zase nedivil kdyby se ukazalo, ze nenavist k zidum zatemnila Vodnikovi 007 mozecek.