29. 4. 2010

Kdo s čím zachází...

V Dolním Sasku mají od 27. 4. zajímavou ministryni pro sociální záležitosti - je to Turkyně a muslimka Aygül Özkanová...a mynistryní je za CDU (křesťanskodemokratické unie)! Pročpak křesťani dali do této funkce muslimku tureckého původu? No o voliče jim šlo, samozřejmě...ono totiž v Německu je oficiálně cca 16.000.000 imigrantů a jejich potomků a z toho nejméně čtvrtina muslimů!

Jenže ouha ouha, Aygül jim nehraje do not, před pár dny se totiž trošku rozpovídala a vypadlo z ní, že "křesťanské symboly (krucifix) nepatří na státní školy". Ona to sice nejspíše myslela trochu jinak, než to na první pohled zní, což dokazuje další tvrzení, totiž že "ve třídách nemají co pohledávat ani (muslimské) šátky", ale to nestačilo, křesťani byli pěkně vytočeni...a nakonec se Aygül raději omluvila, takže se tou ministryní stala...inu, kariéra je kariéra.

Děvčata a chlapci z CSU však pláčou na špatném hrobě...oni si přeci do křesťansky se tvářící strany natahali muslimy! Pikantní také je, že náboženské symboly na školách, tedy i krucifixy, jsou vlastně již od roku 1995 podle ústavního soudu nelegální!

***

Co myslíte, patří náboženské symboly do škol? A patří tam selektivně jen některé, podle tradice či převažujícího náboženství?

6 komentářů:

Vodník řekl(a)...

Do státních, tedy nábožensky indifferentních škol rozhodně nepatří! Moderní stát je definován občansky. Kdyby se ještě v Evropě pod pojmem "stát" rozumělo jaksi automaticky "křesťanský stát", tak by tam patřily. Ale EU zcela vědomě vygumovala ze svých fundamentů jakékoli odkazy ke křesťanskému dědictví, náboženství, tradici. EU je sekulární soustátí a ve státních školách takového soustátí nemají náboženské symboly co dělat.

habr řekl(a)...

Taky si myslim, ze do statnich skol nabozensky symboly nepatri. Separace statu a cirkve je vec nedotknutelna. To by mel chapat a o to usilovat kazdy clovek, ktery chce svobodne zit.

Anonymní řekl(a)...

Muslimska ministryne Aygula me pripada jako nemecka verze Dzamily, taky takova brepta.
Krestane a zvlaste katolici v Evrope podlezaji islamu, nerozumim, ze nevidi, jak si pod sebou podrezavaji vetev.

Na druhou stranu si nemyslim, ze by se mely vystavovat na verejnych prostranstvich specificke symboly pro konkretni nabozenstvi. Vyjimkou jsou svatky, to at se verici vydovadi, ale celoplosna propagace jakehokoliv nabozenstvi zase diskriminuje ty, co jsou atheiste.
V Americe toto stale resi, cas od casu jsou soudy o tom, kde ma byt vyveseno Desatero nebo kriz, co je verejne prostranstvi a co je zahrnuto v ramci svobody slova a nabozenske viry. Neustale jablko svaru je take vyuka Evoluce versus
Creation-stvoreni.
V americkych statnich skolach zadne nabozenske symboly nesmi byt, ale v privatnich nebo krestanskych institucich byt mohou.
To beru jako rozumne reseni.
Pat

Anonymní řekl(a)...

To je no brainer. Do statnich skol urcite nepatri.
Nabozenske skoly si pochopitelne mohou na stenu povesit co chteji. Problem nastava v pripade, kdy je nabozenska skola podporovana statem, coz je bezna praxe v mnoha zemich.
Je snadne navrhnout zruseni takove podpory, jenze napriklad v Kanade poskytuji katolicke skoly za stejne penize vetsinou lepsi vzdelani.
Takze babo rad.
J.J.

habr řekl(a)...

Ja za nabozensky symboly povazuju i noseni islamskych satku nebo dokonce tech jejich pytlu a to by se ve statnich skolach taky nemelo tolerovat. Slouzi to pouze k rozdelovani lidi.

Anonymní řekl(a)...

Nejen k rozdelovani lidi. Muze to byt i nebezpecne.
Takova pekne vypasena pani v burce muze byt ve skutecnosti stihly jinoch s metrakem trhavin.
J.J.