10. 4. 2010

Užiteční idioti jsou nesmrtelní

Organisace Svět bez válek v souvislosti s podpisem smlouvy START požaduje další jaderné odzbrojení - nejlépe až k nule.

Ono to zní hrozně hezky, ale chce se trochu více zamyslet: opravdu by byl svět bez jaderných zbraní (JZ) lepší, bezpečnější? Tito aktivisté by si měli uvědomit, že jediné, co mnohé země zdržovalo/zdržuje od rozpoutání konfliktů, jsou právě JZ.

Byly to JZ, které udržely studenou válku studenou - hrozba vzájemného zničení (tzv. "Overkill") byla větší, než chuť k válčení.

Byly to teprve JZ, které ukončily konflikty mezi Indií a Pakistánem. (ne že bych byl zvlášť nadšen z vlastnictví JZ Pakistánem)

Jsou to JZ, které zabraňují "zahnání Israele do moře". Ač vytýkám Israeli mnohé, toto bych si nepřál.

"Humanisté" ze Světu bez válek by si měli uvědomit, že jaderné odzbrojení by ve skutečnosti vedlo k většímu množství válek. A co hůře - pokud by množství JZ pokleslo pod jistou hranici (toto množství je samozřejmě pro různé země různé), zmizel by jejich odstrašující potenciál - a pak by nic nebránilo jejich použití...

Byla by to jen otázka času.

23 komentářů:

Guy Peters řekl(a)...

Bez ohledu na silná slova si myslím, že doktrína MAD je skutečně šílená.

Miroslav Yamato řekl(a)...

To zcela jistě. Ale pořád lepší než možnost, že si někdo pomyslí "je šance, jdem do toho".

Mimochodem, MAD je dobré si dát do souvislosti s MDA.

vodnik007 řekl(a)...

Jeste zde mame otazku, kdo prizna sve zbrane, kdo je jiz ma a kdo je mit nesmi.
Izreal doposavad odmita vylozit sve karty, prestoze se mnozi statnici a media ptaji.
"Prime Minister Benjamin Netanyahu canceled his planned trip to Washington, where he was scheduled to participate in a nuclear security summit hosted by U.S. President Barack Obama, government officials said. "
http://www.haaretz.com/hasen/spages/1161776.html
Podle takoveho prikladu neni divu, ze s. Korej a Iran provokuji.
O nebezpeci techto dvou statu by se mohlo debatovat. Islamsky Pakistan je jiz ma.
Souhlasim s GP. Ovsem jednostranna prevaha take neni reseni.

Miroslav Yamato řekl(a)...

Zas Israel :-))

Vodník007: "Ovsem jednostranna prevaha take neni reseni."

S tím bych si dovolil silně nesouhlasit. Ovšem ta převaha musí být vskutku ultimativní. Israel takovou převahu přinejmenším v rámci regionu má. Arabů je nepoměrně více - nevím, stokrát? - a když se to vezme globálně, tak mají, pomineme-li ropu, velké h****. A nemůžou se vymlouvat na nic, mají na co navazovat (byly doby, kdy my jsme byli ti zaostalí), kolonialisace je zas tak těžce nepostihla (spíš positivně, i když to je samozřejmě vždy hodně diskutabilní)...ale ani přes svou převahu řejněme 100 : 1 nebyli schopni porazit ten cípeček země. Pak se zas tak nedivme, že ten se cítí být sakra pevný v kramflecích a dělá si, co on považuje pro sebe za potřebné.

Ale chtěl bych požádat: toto thema není primárně o Israeli, ale o JZ a nereálnosti odzbrojení.

Anonymní řekl(a)...

V dobe studene valky tyto smlouvy o castecnem odzbrojeni mely daleko vetsi vyznam, protoze jaderne zbrane vlastnily jen technologicky vyspele velmoce. Dnes je jina situace.
Prazskou smlouvu o redukci JZ mezi USA a Ruskem vidim jako chvalyhodnou a vyjadrujici jakousi solidaritu, ale myslim, ze je to predevsim gesto zamerene na staty tretiho sveta, ktere o JZ usiluji.
Mimotoho jde o redukci asi jedne tretiny, coz nechava velmocim dostatek JZ na zniceni celeho sveta (nekolikanasobne) a tudiz smlouva neohrozi vyvazenost vojenskych sil.
Svet bez valek a ohrozeni je jen utopie.
USA i Rusko uz stejne periodicky rozebiraji starsi JZ, coz je zrejme velmi lehke--problemy nastanou, co s jadernymi komponenty, kam ukladat uranium a plutonium.

Smlouva novy START vubec neplati pro takzv."loose nuke", ktere jiste existuji a moc doufam, ze zatim ne v kufrech, nekde u jihadistickych silencu tresoucich se na hurisky v allahove raji.
Pat

Blackstone řekl(a)...

Prej solidarita, prej gesto - voni by ty starý jaderky stejně zlikvidovali, akorát že teď okolo toho udělali tyjátr, kdo ví jaký jsou dobráci. Velký hovno, přátelé!

Uran a plutonum samozřejmě půjde do elektráren!

Guy Peters řekl(a)...

MAD v praxi.

Blackstone řekl(a)...

Má pravdu, předsedo. Rozhodně je to strategie o hubu. Problém je, že je to prašť jak uhoď. A hlavně dnes už na výběr není.

Ale nechápu v čem že JK blábolí? Vždyť Radar byl vždy deklarovaný jako prostředek proti "darebáckým státům", kde hrozba MAD neexistuje! Byl deklarován tak, že nás před nimi ochrání. No ale na to potřebuje protizbraň. V čom je problém?

Vodník řekl(a)...

Blackstone: JK neblábolí, to jen GP jakožto prkenný nominalista trvá na tom, že radar je obranné zařízení a tedy - v představách GP - nemá žádný vliv na schopnost/možnost zaútočit.

Blackstone řekl(a)...

No ale vždyť je to evidentní, že strana vybavená funkční PRO bude v obrovský výhodě! Co na tom GP nechápe? Teoreticky to dokonce může dojit tak daleko, že se tim právě zruší ona jaderná rovnováha - a pak bude mít strana s převahou velkou chuť ji využít, dokud ji má.

Vodník řekl(a)...

Co na tom GP nechápe?
No to taky ještě stále nevím. Pokud se Vám podaří mu to vysvětlit, bude to unikát!

vodnik007 řekl(a)...

Bylo by ferove uznat, ze Iran na atomove zbrane narok ma, kdyz jde o balanc mezi oponenty?

Anonymní řekl(a)...

Souhlasim s Yamatem. Dokud bude mit lidstvo znalost a prostredky jak nukes vyrobit, tak s nimi budeme muset zit.
A jejich role v zabraneni valkam je nesporna, protoze pud sebezachovy je silnejsi nez ostatni pudy. To platilo i v pripade komunistu a plati to nastesti i v pripade soucasneho pakistanskeho vedeni.
V pripade Iranu uz bych si tak jisty nebyl......
J.J.

Miroslav Yamato řekl(a)...

Nárok...co je to nárok? Pokud Írán jejich vývoj zvládne a bude je chtít, tak je mít bude. Pokud ovšem vím, tak smlouvu o nešíření JZ nevypověděl, takže čistě z tohoto hlediska nárok nemá. Navíc se přeci opakovaně dušovali, že je ani nechtějí a že Islám je ani nedovoluje (Pakistán ovšem JZ má).

Indie, Pakistán a Israel smlouvu o nešíření JZ nikdy nepodepsaly, takže je vlastně mají "legálně". Israel jejich vlastnictví ani nepřiznal...jak je toto z hlediska mezinárodního práva přesně ani nevím, ale vzhledem k neustálému vyjadřování obav z JZ jiných zemí je to docela pokrytecké.

habr řekl(a)...

"V pripade Iranu uz bych si tak jisty nebyl......"

Ja taky ne. Abych se priznal, tak netrpelive cekam na zpravu, ze jim nekdo z tech jejich jadernych zarizeni nadelal kulnicku na drivi. To bych myslim neco vypil i pred desatou hodinou ranni :).

Miroslav Yamato řekl(a)...

Jinak jestli se něčeho obávat, tak vývoje nějaké zbraně podobné účinnosti, ale bez nepříznivých sekundárních účinků...tj. především bez radiace.

vodnik007 řekl(a)...

Takove zbrane jiz jsou. Americka MOAB a jeste vetsi Ruska verze.
Take neutronove a kobaltove bomby nezanechavaji radiaci.
Necekam, ze se bude opakovat Hirosima ale spis precizni zasah strategickych tercu.

Stale ale nechapu obavy pred Iranem.
Stat, ktery nikoho nenapadl sice provokuje ale svalnate reci ma stejne tak Izrael, ktery nedavno pohrozil, ze muze znicit kazde hlavni mesto v Evrope.
Take se staci zamyslet nad Operaci Lite Olovo. Palestinsti hlupaci si dovolili hodit nekolik primitivnich raket pres plot a Izrael se jim mnohonasobne odplatil. Ze by si Iran koledoval o podobnou odplatu, s atomovymi zbranemi?

Anonymní řekl(a)...

S tim MOABem je to tak.
Neutronove bomby se vyznacuji prave naopak velkou radiaci, maji maly radioaktivni spad.
Obavy z Iranu jsou podle me oduvodnene proto, ze zeme kde vladnou fanatici je jako jedina schopna rozpoutat sebevrazedny nuklearni konflikt. Bez ohledu na nasledky, jen pro vecnou slavu Allaha.
Izrael nicim takovym nehrozi a tech palestinskych raket nebylo nekolik, ale 8 600. Hamas byl pred pocatkem operace Lite Olovo mnohokrat durazne varovan.
J.J.

Blackstone řekl(a)...

S tim Olovem má J.J. docela recht. Ta odveta Izraele byla sice hodně tvrdá, ale nedivim se ji až zas tak. Akorát že podle mě stejně moc nevyřešila, spíš dokonce naopak.

Ty neutronky - neni to tak, že ta radiace zabije, ale nezůstává? Takže se počítalo, že pro postupující vojska to bude bezpečné? Ale proč teda nenahradily klasické atomovky?

Anonymní řekl(a)...

4 Blackstone
ja si pamatuju na dobu, kdy byly neutronove bomby vyvijeny, aby zastavily pripadny sovetsky utok proti zapadni Evrope. Varsavska smlouva mela tehdy velkou prevahu v tancich a cela strategie pocitala se znicenim tankovych sboru v mistech jako Fulda Gap, bez toho, aby se zamoril zbytek Evropy.
Bojovniky za mir z toho tehdy malem trefil slak.
Jinak ale maji neutronove bomby nejspis prilis maly odstrasujici efekt na to, aby klasicke nuklearni zbrane nahradily.
Ale to uz se pletu do remesla mistru Yamatovi. :)
J.J.
Ale to uz se

Miroslav Yamato řekl(a)...

J.J. má pravdu. Neutronová puma má extrémně silné záření, které nezastaví ani pancíř tanků atd., proto byla silnou hrozbou proti východní převaze v bojové technice. Jaderný spad je u ni menší, nicméně rozhodně ne zanedbatelný. Co vím, tak byly již kompletně vyzařeny.

Guy Peters řekl(a)...

v představách GP - nemá žádný vliv na schopnost/možnost zaútočit.
Vodníku, buďte prosím aspoň Vy korrektní. Takový nesmysl jsem nikdy neřekl. Jediné, co se JK-ovi i Vám marně pokouším vysvětlit, je to, že radarem (všimněte si pečlivě koncovky) se neútočí; není to tedy zbraň.

Vliv na schopnost/možnost zaútočit má např. i kvalita školství, přesto kvalitní školy ani ten největší pacifistický magor za zbraň nepovažuje. Radar je to samé.

Anonymní řekl(a)...

Amiable dispatch and this fill someone in on helped me alot in my college assignement. Say thank you you as your information.