12. 3. 2011

Ve Fukušimě bojují za všechny!

Velké problémy jaderné elektrárny Fukušima 1 jsou nebezpečím ne jen pro bezprostředně ohrožené případným únikem radiace - mnohem větší nebezpečí tkví v hrozbě vzniku "nového Černobylu"! Zelení fanatici by dostali do rukou mocnou zbraň a opatrná jaderná renesance by byla utlumena, ba v mnoha zemích by hrozil opětovný návrat "jaderného temna".

Držme Japoncům palce, ať vše zvládnou! Jejich úspěch bude úspěchem pro celý svět.

12 komentářů:

Tomáš Pecina řekl(a)...

Neviděl bych to tak černobíle: i když únik radioaktivity na úrovni tisícinásobku pozadí je zanedbatelný, stát se to nemělo, a už vůbec nemělo dojít ke zřícení vnějšího železobetonového containmentu.

Yamato-san řekl(a)...

Samozřejmě souhlasím, nicméně vzhledem k síle zemětřesení to není nepochopitelné.

Obávám se, že protijaderní aktivisté na to rádi zapomenou.

Tomáš Pecina řekl(a)...

Obávám se, že ekoteroristé mají pravdu. Zemětřesení této síly (řekněme "stoleté") mohlo způsobit destrukci elektrárny, nikoli ale roztavení palivových tyčí. Rozhodně selhaly ty nouzové systémy, s jejichž funkčností se vždy počítá.

Yamato-san řekl(a)...

Samozřejmě, nic není stoprocentní. Ale o tom to není - je to o alternativách. A jaké jsou? Zlé uhlí, o něco lepší plyn...a pak už jen margnality. Elektřinu ale chceme všichni.

Tomáš Pecina řekl(a)...

Jenže "o tom to jaksi není".

Standardní bezpečnostní doktrina v jaderné energetice říká, že bez úniku radioaktivity se obejdou všechny předvídatelné mimořádné situace s výjimkou pádu meteoritu, pádu velkého letadla, útoku náloží nebo raketovou zbraní.

To nám v Japonsku právě s úspěchem vyvrátili, a z toho se nevykecáme.

vodnik007 řekl(a)...

Japonsko se trese celkem pravidelne a je zname, ze maji vysokou uroven ve stavebnich kodech.
Cili zde pekne selhali.

Protijadeni jiste vytahnou bubny a nedivil bych se kdyby jim pomahali i
palici uhli.

Yamato-san řekl(a)...

No z toho mám také obavy...navíc když se teď začaly propagovat zvrácenosti ohledně "pumpování" síry do atmosféry pro zamezení oteplování.

Tomáši, je to strašnej průšvih, stejně jako Černobyl (tam to bylo hlavně o lidské blbosti), i když s ním to je srovnatelné spíš psychologicky než následky (teda pokud se to ještě nezhorší), vzhledem k technologii by ani v nejhorším scénáři neměly být následky na té úrovni - jenže i tak je to strašnej průšvih, zvlášť když se to stalo Japoncům.

Jenže jaké jsou alternativy, to je ten zakopaný pes. Uhlí? Ok, a co strašný CO2 a reálně škodlivé exhalace (a to včetně radioaktivity!) Plyn? O něco lepší, ale závislost na pár dodavatelích, vysoká cena. A ani jedno není na "furt". Vodní elektrárny? Nejsou kapacity. Zelené nesmysly, co fungují jen na zlomek theoretického výkonu a jen někdy?

vodnik007 řekl(a)...

Jenže jaké jsou alternativy

Masivni vyroba a patricne zlevneni slunecnich baterii. Vymena stresnich tasek (jiz existuje), pokryti kazdeho prostoru na vsech budovach.
Cetl jsem, ze pouste jsou schopne dodat dostatek el. energie a dokonce datu, ze nekdy kolem 2050 se rozjede prave to. Dalkove rozvadeni proudu jsme meli v RVHP a prave o tom byla zminka kolem 2050.
Levnou elektrinou je snad jediny zpusob jak rozlozit vodu a ziskat vodik, ktery by mohl pohanet vozidla, vcetne letadel.

Je toho vic ale evidentne budeme zaviset na oleji a lepsiho systemu se nase generace nedozije.
Proz kazit dobre naolejovany system?

Yamato-san řekl(a)...

Zatím je to mnohonásobně dražší než klasické zdroje. A hlavně je to krajně nespolehlivé.

vodnik007 řekl(a)...

"Zatim" bych rekl proto, ze se vyvoj brzdi.

Mezitim Rakusani nelenivi: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=693869

Tomáš Pecina řekl(a)...

Z hlediska dopadů na budoucnost jaderné energetiky je to horší než Černobyl, protože tam to byl grafitový reaktor v kombinaci se sbírkou totálních magorů a kořalů, kdežto toto je lehkovodní reaktor a národ s pověstí absolutní technologické špičky. Bojím se, že za pár let nám Temelín předělají na spalování dřeva.

vodnik007 řekl(a)...

Presne tak, zeleni jiz zabiraji i v USA