23. 2. 2012

Absurdní historická úvaha Romana Jocha


V článku Amerika ubrání sebe, Evropu stěží Joch tvrdí, že pokud by se Německo nesnažilo trumfnout Velkou Británii na moři, dostalo by od ní volnou ruku na kontinentě, což by mu umožnilo zvítězit v první světové válce a stát se zde dominantní mocností.

To je neskutečný nesmysl!

Od války o dědictví španělské, přes válku sedmiletou, války napoleonské, krymskou válku až po první světovou válku bylo vždy základním cílem zahraniční politiky Velké Británie znemožnění vzniku evropského hegemona! Myšlenka, že by Británie přenechala Evropu "nenámořnímu" Německu je naprosto absurdní.

4 komentáře:

leho řekl(a)...

...bylo vždy základním cílem zahraniční politiky Velké Británie znemožnění vzniku evropského hegemona!

Tak to bych tedy absolutně neřekl. Ve všech válkách, která Británie vedla, cílem byla expanze nebo udržení kolonií, nikde jsem neslyšel, že by Británii nějak vzrušovala evropská půda. Sedmiletá válka v 18. století byla hlavně válkou kvůli koloniím a ne kvůli udržení dominance v Evropě. Jejím výsledkem bylo právě rozšíření kolonií. Zrovna tak války s Napoleonem byly především válkami o kolonie a ne o pevninu v Evropě. Vždyť po vítězství u Waterloo Británie nezabrala žádné francouzské území na starém kontinentě, ale expandovala právě v koloniích. A Krymská válka? To vůbec nebyla válka, kterou by vedla Británie, ale byla to válka více mocností a neslyšel jsem, že by tehdy měla v téhle válce Británie nějaké velké ambice. To samé první světová válka, kdyby nešlo o kolonie a německé útoky na obchodní loďstvo, určitě by se Británie držela stranou. V tom Jochovi musím dát za pravdu, ale já v zásadě nemám moc rád hypotetické debaty "co kdyby".

A co je nejdůležitější, Jochův článek je o úplně něčem jiném, tj. o snižování amerických vojenských výdajů a o tom, že Evropa se bude muset v budoucnosti o sebe starat sama. No nazdar, to to zase dopadne, že...

Anonymní řekl(a)...

@leho: neco si o tom prectete, treba jen Dejiny Anglie od Mauroise. YS ma uplnou pravdu, skoro bych rekl, ze je to vseobecne znama skutecnost, ktera se nedokazuje :-). j.h.

Tribun řekl(a)...

Řekl bych to tak, že podmínkou udržení hegemonie Velké Británie na moři a v koloniích bylo zabránění vzniku konkurenčního mocenského centra v kontinentální Evropě.

Jochova logika, podle které za to, jak se VB rozhodla, může Prusko, protože VB, na rozdíl od Pruska, přece neměla na vybranou, je vyloženě líbezná.

Jinak je ten článek ale opravdu o něčem jiném: o adoraci válek a zbrojení. Ale co jiného čekat od poradce kocourkovského premiéra pro lidská práva.

Yamato-san řekl(a)...

j.h., to je v pořádku, leho je v oposici ze zásady.

***

Jinak Jochův článek samozřejmě je o něčem jiném. A já s ním v zásadě souhlasím. Adoraci zbrojení v něm nevidím. Vidím v něm odvěkou pravdu: si vis pacem para bellum. A ač kritisuji Ameriku za vše možné, tak zatím pořád raději chci jako hlavní sílu ji, než možné nástupce.

A co se týče neskutečné ignorace obrany v Evropě, to je to prostě fakt. Ano, nyní se to zdá být zbytečné, ale dějiny nejsou statické. A mnohé státy, Česko nevyjímaje (ba patří v tomto k premiantům) mají obranu již ve stavu, že prakticky nemá reálnou sílu. Z AČR je již prakticky jen koloniální sbor (a tunel na peníze). A co je horší - po nějaké době již nebude existovat ani ono jádro, z kterého by šlo obnovovat.