14. 3. 2012

Jak se nevyplatí pomáhat bezdomovcům


Rozhodně by se jim neměla nabízet práce.

To bylo tak: marketingová společnost BBH na technologické konferenci South by Southwest v Austinu (USA) přišla se zajímavým nápadem - zaplatila bezdomovcům za to, že vykonávali funkci přístupových bodů k bezdrátovému internetu

Krátce řečeno - dala jim práci.

Reakce ředitele útulku pro bezdomovce M. Gibbse, kde byli najmuti, a bezdomovců samých, byly vesměs positivní. Dle Gibbse byla práce pro bezdomovce dobrým impulsem a probudila v nich podnikavý duch. Bezdomovci si chválili možnost vydělat si, být užiteční a dostat se mezi lidi.

Problém bezdomovectví je zvláště v posledních letech velmi často probírán, jsou hledána jeho řešení…a možná i vás napadlo ‚super, toto je dobrý nápad, to může pomoci‘.

No tak to pozor, holenkové!

BBH byla totiž z mnoha stran silně zkritisována – bezdomovce totiž prý zneužívá, uráží a odlidšťuje.

V jak zkurvené společnost to žijeme, když je seriosní nabídka práce někým považována za zneužívání a urážku?


7 komentářů:

vodnik007 řekl(a)...

Prece jasna vec. Nezamestnany bezdomovec, kdyz dostane praci, si nakonec najde bydleni a tim se vlastne stat micha do kultury techto lidi.
Nakonec nejaky pravnik prijde na to, ze stat takove lidi vykoristuje.

Tribun řekl(a)...

Jestli jim za to zaplatili (to zaplatili) férovou mzdu (to nedokážu posoudit), tak nevím, v čem je problém. Jasně, že forma na těch bezdomovcích svojí reklamní kampaní svým způsobem parazituje, ale na tom by se příliš nezměnilo, ani kdyby šlo například o studenty. Nevím, jak v USA, ale u nás by byl zřejmě hlavní ideologický problém v tom, že to nebyly nucené výchovné práce, ale že za to ti bezdomovci dostali zaplaceno a dělali to dobrovolně,

Lucie řekl(a)...

Při první větě jsem myslela, že jde vážně o to, aby se jim nepomáhalo, pokud oni sami se nechtějí zapojit.

Ale dále při čtení jsem byla v šoku. Kým byli probůh kritizováni? A za co?

Převedu to k nám. Když stavební firma nabídne práci, ať bezdomovcům či cikánům a sockám např. na výkopové práce či jiné manuální, tak ji za to budeme kritizovat, protože je to ponižování a zneužívání?? Vždyť to může dělat kdokoliv.

Každý musíme dělat něco, všichni nemůžem být kancelářské krysy.

Zrovna včera jsem potkala dva takový hodně špinavý a zanedbaný chlápky, kteří na sobě měli oranžovou reflexní vestu a zametali na chodnících kamínky po zimě. Je možné, že byli naverbováni z úřadu práce. Nevím tedy, zda za to něco mají.

Nebudu se tedy divit, jestli po těchto zkušenostech pak někdo vůbec dá ještě šanci takovýmto lidem.

Ten kdo kritizuje, ať se sám předvede a nějak pomůže!!!

Blackstone řekl(a)...

Jasně, vysrat se na nějaký bezďáky, jsou mnohem potřebnější, třeba Sivákovi: http://zpravy.idnes.cz/natalce-a-jejim-rodicum-hrozi-vystehovani-dum-je-v-exekuci-png-/domaci.aspx?c=A120313_115000_ostrava-zpravy_jog

Lucie řekl(a)...

Tak teď nevím Blackstone, jak je to myšleno. Zda vážně či ironicky.

Sivákovi si koupili domek z darovaných peněz a nyní jim hrozí exekuce. Ale když paní Siváková tvrdí, že nemají dluhy a že tudíž o ničem neví, tak bychom jí mohli věřit, co??

Nebo že by se jim nasbíraly další peníze, aby si ty dluhy, o kterých nevědí, přeci jen zaplatili?

A nabízet jim práci asi nemá smysl, protože by to mohlo býti zneužití jejich neštěstí. Nebo pán už pracuje?

Daniela řekl(a)...

I ve Spojenych statech existuji inteligentni, na universitach skoleni neschopni lemplove, co povazuji manualni praci za trest a vykoristovani..
Tihle lemplove jednou brojili proti vykoristovani indickych deti americkymi firmami a pak stahli ocas, kdyz jim prijeli vynadat indicti teenageri, co zivili jejich platem nekolik sourozencu.
Proste levicovi lemplove nemaji predstavu o praktickem zivote.

Bezdomovci (bydlici zadarmo ve statni ubytovne a zijici ze socialnich davek) v Austinu dostali 20 dolaru za den, coz je hrozne malo-- ale ti, co se ucastnili si tuto akci velmi pochvalovali a tim zavreli hubu rozhorcenym.. Nikdo z humanistickych kritiku jim mimo jine neumel odpovedet na otazku, zda maji pro ne neco lepsiho a lepe placeneho...

Yamato-san řekl(a)...

Oni dostali 20 + to, co jim dali lid(= museli se snažit). Co jsem četl, tak to bylo 50 i víc za cca 6 hodin. Nevím, jaké jsou u vás ceny, ale přijde mi to docela fér - a podle reakcí bezdomovců evidentně i bylo.

Ještě mě udivila kritika, že ti bezdomovci nedostali příležitost se aktivně zapojit. Když tedy pominu, že to není zcela pravda, neb větší část peněz dostali od lidí a museli tedy být aktivní, tak především: no a co? Kolik lidí v práci dostává příležitost se aktivně zapojovat?

Opravdu socialisthell!