24. 3. 2012

Pohádka o Rothschildech a Waterloo


Nejen v řadě konspiračních materiálů je za pravdivé pokládáno tvrzení o tom, jak se Rothschildové stali „majiteli Anglie“ díky znalosti výsledku bitvy u Waterloo.

Podle tohoto tvrzení dostal Nathan Rothschild zprávu o porážce Napoleona o dva dny dříve, než kdokoli jiný v Anglii, mohl díky tomu rychle a levně skoupit vládní dluhopisy - a fantasticky zbohatnout.

Problém je v tom, že skutečnost byla výrazně jiná. Ano, Rothschildové zbohatli - jenže Waterloo navzdory!

Když se Napoleon 1. 3. 1815 vrátil na scénu, Nathan opět začal obstarávat zlato pro armádu - bylo ho v hodnotě přes 2 miliony liber. Také nabídl, že se postará o subvence pro spojence. Zcela logicky se domníval, že válka opět potrvá dlouho. 

Rothschildové tedy vsadili na dlouhou válku - vsadili na Napoleona!

Jenže pak přišel rychlý konec u Waterloo. Ano, Nathan dostal zprávu o vítězství dříve, jenže tato zpráva byla pro  Rothschildy velmi špatná - měli totiž hromady zlata, které náhle nikdo nepotřeboval!

Jediné řešení byl nákup vládních dluhopisů. Předpokladem bylo, že vítězství nad Bestií způsobí snížení potřeby vládních půjček, což zvedne cenu dluhopisů. Nathan nakupoval navzdory radám a prosbám bratrů – a prodávat začal až koncem roku 1817, kdy jejich cena stoupla o víc než 40 %.

Waterloo tedy pro  Rothschildy neznamenalo výhru, ale naopak obrovský problém.

Rothschildové také nezbohatli rychle - než dluhopisy prodali, trvalo to rok a půl.

A nikomu po tu dobu nic nebránilo, aby se svezl s nimi.

Žádné komentáře: