3. 4. 2012

Autokluby veřejně vystoupí proti tomu, jak málo je stát podporuje


Kluby autoveteránů po celé republice chystají protest proti tomu, jak málo je stát podporuje. Akci připravuje Asociace klubů autoveteránů ČR.

Ředitel autoklubu Laurin & Klement v Mladé Boleslavi Jan Durian, předseda asociace, novinářům řekl: "My ředitelé autoklubů od Českého Těšína po Cheb jsme otráveni ze situace, kdy stát umisťuje 90 % a více svých dotací na území Prahy." Podle Duriana tu už 22 let přetrvává situace, kdy městské autokluby byly zřízeny se slibem, že budou financována z regionu a státem, ale to se neděje. "Hodláme se ozvat a dát najevo, že národní autokluby české jsou všechny české autokluby a ne jen jeden."

"Já tomu rozumím. Co se týče ministerstva klubů, ve svém rozpočtu má minimální peníze, které distribuuje regionálním autoklubům," řekl senátor a šéf autoklubu Na Škodovce Tomáš Pöpfer.

Podle něj se v ČR dává na autokluby dost peněz, otázka je, jak jsou distribuovány. "A o to těm autoklubům jde a tomu rozumím. Od státu z pražských autoklubů dostává jen Národní autoklub, ostatní jsou soukromé a mají grant nebo jsou to příspěvkové organisace města," dodal. Podle Pöpfera se tak stát vůbec nestará o řidiče ani o autokluby v celé republice, vše je na bedrech měst.

"Ve financování přetrvává pohled státu, že ministerstvo klubů má na starost vlastní příspěvkové organizace a nemá na starosti řidiče ve zbytku republiky. Vidíme to na kofinancování stálých autoklubů a vlastně i na kofinancování projektu Evropského hlavního města aut," dodal Durian.

Právě Plzeň bude tímto městem v roce 2015 a řeší problém, kde sehnat peníze na financování projektů navázaných na titul. Od státu dostala příslib "jen" na 100 milionů korun - o řád méně, než vydaly z rozpočtu státu automobilové metropole v minulých letech.

(Pro lepší porozumění)

1 komentář:

Lucie řekl(a)...

Tak jsem si přečetla článek "Pro lepší porozumění" a chce se mi zvracet.
Lidé už ztrácejí soudnost.

Já něco CHCI, ale plaťte všichni.