23. 6. 2012

Chucpe Martina Zacha

Na Finmagu vyšel dvojdílný rozhovor (1. díl, 2. díl) s Martinem Zachem, Mužem roku 2009, který se hned druhý den po výhře pokusil získat Darwinovu cenu a jen těsně neuspěl - při skoku na lyžích do rybníka se pouze zmrzačil.

Tento chytrý pán si teď stěžuje, že mu stát (čili daňoví poplatnící - ano, i vy) málo pomáhá.

Klidně mi říkejte asociál, ale konkrétně jemu je pomáháno podstatně více, než si zaslouží. Blbec, který se vlastní vinou zmrzačí, si stěžuje, že dostává 9000,- invalidní důchod, 12000,- příspěvek na péči, 400,- kč na benzin...jednou za 10 let 200000,- na auto (+ úpravy pro invalidy zdarma)...jednorázový příspěvek až 300000,- na úpravu bydlení...příspěvky na pomůcky (např. na vozík až 24000,-)...

Chápu, že život invalidy není snadný, ale nepřipadá mi to jako malá pomoc. Zach to ale vidí jinak a vadí mu, že mu stát teď již nezaplatí sportovní pomůcky (všelijaké handbike, dualski, a monosky) - ano ano, čtete dobře, vadí mu, že stát nezaplatí jeho koníčky, že si je musí platit sám či požádat nějakou nadaci!

Osobně jsem zastáncem myšlenky, že pokud u lidí v nouzi selže pomoc rodiny, nejbližší komunity, pojištění atp., měl by jim pomoci stát (respektive raději nějaká co nejnižší jednotka). Měla by to ale být až ta poslední možnost, v rozumné míře a jen těm, kterým je skutečně třeba.

Máme invalidů, že bychom se mohli živit jejich vývozem! Cca 5 % obyvatelstva u nás pobírá invalidní důchod - i v socialistické části Evropy je toto číslo v průměru cca poloviční! Patříme také k zemím s nejvyšším podílem "mladých" invalidů. Snad není nikdo, kdo by neznal "invalidu", který si takto zařídil snadný život.

V kontextu toho mi stížnosti pana Zacha připadají jako neskutečná drzost a absence jakékoli pokory. Jako nová definice slova chucpe.

3 komentáře:

Tribun řekl(a)...

S tím, že by stát, respektive obec, měl začít pomáhat až v okamžiku, kdy péče o invalidu zruinuje jeho rodinu, rozhodně nesouhlasím, ale s tím, že by panu Zachovi trochu pokory a skromnosti slušelo, naopak souhlasím. Otázkou zůstává, nakolik je jeho postoj ovlivněn tím, že sám sebe vnímá jako celebritu, a nakolik za to, že se tak vnímá, může on sám a nakolik je obětí toho, že se stal lidským zdrojem v byznyse někoho jiného, zejména médií.

Yamato-san řekl(a)...

Nezapomínejte, že jste u Svobodného, takže ta myšlenky vychází z představy stavu, kdy lidem, rodinám atd. zůstává výrazně více prostředků. Za současného stavu to samozřejmě takto realisovat nejde.

Pan Zach je svými známými (mám to blízko, takže mám pár důvěryhodných zdrojů) považován za člověka omezeného a arogantního. Krátce před sebezmrzačením se např. vykašlal na přítelkyni čekající jeho dítě.

Leon Kreutzfeld řekl(a)...

Pan Zach se tez, jestli nemylim, zmrzacil pri nejakych kaskaderskych kouscich v ramci nejake show, takze to ani neni nejaky nevinny nestastnik, co ho prejel nejaky ozraly kmotr. Nevolnicka solidarita pres statni rozpocet by nemela plnit funkci nehodoveho pojisteni.