21. 9. 2012

Pravomoci presidenta ČR

Jest všeobecně rozšířeným omylem, že pravomoci presidenta ČR jsou vcelku malé a bezvýznamné a že tedy vlastně až zas tak moc nezáleží na tom kdo jím bude.

To je obrovský omyl!

Výběr z absolutních pravomocí presidenta ČR:

  1. Jmenování předsedy vlády a členů vlády - a ne, president se nemusí řídit výsledky voleb!
  2. Jmenování soudců Ústavního soudu a jmenování předsedy a místopředsedů Nejvyššího soudu.
  3. Jmenování členů bankovní rady České národní banky - atomová bomba!
  4. Podepisování zákonů - a nemusí podepsat ani jeden, když si postaví hlavu!
  5. Právo milosti - agraciance, abolice a rehabilitace - odpouštění a zmírňování trestů, nezahájení/zastavení vyšetřování a zahlazení odsouzení.

Opravdu vám tyto (+ mnohé další) pravomoci v rukou jedné osoby, jež požívá indemnity (naprostá neodpovědnost za všechny činy s výjimkou vlastizrady) přijdou málo významné?

Zkuste si představit, co vše by s nimi dokázal člověk, který by se je neobával plně využít pro své (či cizí) zájmy a cíle...

7 komentářů:

Tribun řekl(a)...

Myslel jsem, že členy ČNB či ústavní soudce jmenuje na návrh senátu, ale teď jsem to kontroloval a v Ústavě nic takového není, tak teď nevím, jestli to dali pryč, přehlédl jsem se, nebo to zrušili v rámci zavádění přímé volby, ale skutečně mám za to, že to tam bylo. Takhle jsou ty pravomoci skutečně široké a vlastně zcela zásadní.

Yamato-san řekl(a)...

Nikoli, bylo to se souhlasem Senátu (alternativně vlády) a šlo o návrh ČSSD, aby president přímo volený měl takto omezenu tuto nesmírně silnou pravomoc.

Jindřich Čermák řekl(a)...

Prezidentské pravomoci jsou do velké míry neformální a nevynutitelné. Vše bude souviset na tom, zda bude silný nebo slabý premiér. Silný premiér bude mít vždy páky prezidenta víceméně ignorovat - jeho nepodepsané zákony lze přehlasovat.

Slabý premiér bude samozřejmě prezidentovi podléhat.

Soudce Ústavního soudu musí potvrdit Senát, takže tam je prezident omezen. Bez omezení má ovšem členy bankovní rady.

Zbytek je stejný jako dnes. Stále je to poměrně slabé.

Yamato-san řekl(a)...

Nevynutitelné? To asi záleží na osobnosti presidenta. Nepodepsané zákony jistě lze přehlasovat - nicméně už jen to zdržení. Ale to je jen ukázka, do jakých bojů se to může dostat. President třeba nemusí podepsat jmenování velvyslanců, generálů atd. atd.

Představte si Klause, Zemana či podobného silného hráče, kdyby se zcela utrhl ze řetězu a začal plně a do krajnosti využívat všech těchto možností.

vodnik007 řekl(a)...

"kdyby se zcela utrhl ze řetězu a začal..."

Stal by se obeti autonehody, prestrelky nebo by zemrel na nejakou neobycejnou nemoc.

Anonymní řekl(a)...

Představte si něco jiného. I když hodně přitaženého za vlasy. Prezident si pozve nepohodlné politiky na hrad (nebo je navštíví v parlamentu), vytáhne pistoli a postřílí je. (Má prezident povinnost podrobit se prohlídce, zda nemá zbraň?) Pokud se nedopustí vlastizrady, není trestně stíhatelný. Může sám sobě udělit milost?

Blogger řekl(a)...

Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

Výměna kdekoli Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

227,651,647 - Otevřené obchody na eToro