21. 2. 2014

Hrozba ruská a co s ní

Neustále kde-kdo straší hrozbou z Ruska. Neříkám, že vždy neoprávněně, Rusko, jakožto jaderná supervelmoc, má logicky své zájmy (a velmi silné možnosti je prosazovat), a tyto jistě nemusí být, a začasté nejsou, po chuti těch, kterých se týkají.

Co však mají tito ovlivňovaní dělat proti supervelmoci?

Rozhodně nepomůžou spektakulární spanilé výjezdy knížat do center revolucí, halasná podpora kundích řevů a podobné hurá-akce. Ano, média vám nejspíše zatleskají, ale co myslíte, že to udělá s Putinem?

Co by tedy mohlo reálně umenšit takovou hrozbu?
  • Výrazné posílení kontrarozvědky – ovšem až po jejím vyčištění od všelijakých vlivů, což by tedy byla prácička!
  • Výrazné posílení armády – což by ale znamenalo zněkolikanásobení výdajů, neb AČR je reálně na cca 1/4 stavu nutném pro minimální obranu, a tedy nutnost utrhnout si u huby jinde (a to řádně!). Nemluvě o tom, že by nejspíše musela být alespoň částečně obnovena branná povinnost.
  • Nezávislost na ruské energii – což by de facto znamenalo nutnost prolomení limitů na těžbu uhlí a potřebu vlastní těžby (a ideálně i úpravy) uranu, tedy pokud bychom se nechtěli z jedné závislosti pouze přesunout do jiné.
  • Nezávislost na ruských elitách – ale jak to udělat bez fysické likvidace nemalé části elit našich, to opravdu netuším :-)
  • Zahraniční politika koordinovaná s dalšími zeměmi "pod hrozbou", tj. především těch od střední Evropy na východ. Někoho asi napadne "proč ne v rámci celé EU?", a ano, zdánlivě by to bylo logické – ale to by musela nějakou zahraniční politiku vůbec mít, respektive by na ní musela nejprve vzniknout alespoň základní shoda. Ta je ovšem u tolika subjektů s tolika často až protichůdnými zájmy téměř nemožná. Občasná shoda na jednotlivých cílech zatím též přinesla výsledky dosti tristní, aktuálně např. fiasko s pokusem dotlačit Ukrajinu k podepsání pro ni až extrémně nevýhodnou asociační dohodu. Putin byl jistě nadšen neumětelstvím EU diplomacie!
Víte, hodně sleduji  kritiky Ruska, jejich verbální boj, podporu disentu, rozhořčení nad tím či oním zásahem Ruska, nad "anti-gay" zákonem atd. atd. – a ne že bych s nimi nesouhlasil, ale marně si vybavuji, že bych také viděl jejich požadavky na taková opatření.

Jenže, při vší úctě – prázdnými gesty ruskou hrozbu opravdu nijak neumenšíte.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Osobně co se týče branné povinnosti pokládám za nezbytné aby každý ve vhodném věku absolvoval alespoň vojenské minimum, tedy základy přežití a základy ovládání osobní zbraně. Není nutné kvůli tomu chodit na vojnu ale zůčastnik se několika třeba půldenních lekcí by snad nebyl problém.

Jose

Miroslav Hylš řekl(a)...

V zásadě souhlasím, že by taková znalost nebyla na škodu.