17. 4. 2014

Je vlastnictví jaderných zbraní reálnou obranou České republiky?

To si myslí místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk:Zatímco nad body 2) a 3) mohu jen pochvalně přikyvovat, bod 1) je jak špatné zjevení. Zásadně s ním nesouhlasím, a to z vícero důvodů.

Asi nejméně podstatná je problematika získání samotné jaderné zbraně. Vcelku je totiž bez větších pochybností, že by Česko nějakou jadernou zbraň, reálně ovšem spíše jen štěpnou než fúzní, za horentního nasazení bylo schopno vytvořit. (Jinou věcí jsou samozřejmě důsledky této snahy, o tom však až níže.)

Druhý problém je nosič této zbraně. Zde se již přesouváme přes hranici reálně uskutečnitelného – tedy pokud nejste jiný místopředseda Svobodných, Jiří Payne, který by balistické rakety středního dosahu kupoval po 10 000 $ (ano, opravdu deset tisíc!). Reálně je ovšem naše schopnost vyvinout a vyrobit nosič o dostatečném dosahu a dostatečné schopnosti průniku nulová.

Možná vás napadnou Gripeny – a jistě by toho byly schopny. Ovšem tedy jen pokud se chceme omezit na jaderné bombardování našich sousedů. Jenže my samozřejmě máme poněkud vzdálenější hrozbu – ano, je jí Rusko. A zde se již bez balistických raket opravdu neobejdeme – a to nemluvě o tom, že pro jeho reálné odstrašení by muselo jít o sílu v řádech megatun, čili o nejméně desítky hlavic a nosičů.

Navíc marně přemýšlím, jak by nám jaderné zbraně pomohly proti těm hrozbám, kterých se od Ruska reálně můžeme obávat – ale budiž, řekněme, že jde o prevenci na katastrofický scénář "Rusko obsazuje střední Evropu".

A pak je tu problém rázu diplomatického. Jaké by asi byly reakce na vypovězení smlouvy o nešíření jaderných zbraní? Jak by asi reagovaly (nejen) sousední státy na novou jadernou mocnost u svých hranic? A jak dlouho by asi zůstalo jen u diplomacie? Chceme se stát párii, být vyhozeni z NATO, toužíme po mezinárodní isolaci, sankcích, hrozbě vojenského zásahu?

Já si tedy zvýšení obranyschopnosti, a tedy bezpečnosti, představuji poněkud jinak...

11 komentářů:

jenicek řekl(a)...

Jaderné zbraně jsou k ničemu pro zemi jako Česko. Použít je fakticky nemůže, protože je to sebevražda. Jakýkoli myslitelný jaderný soupeř by v odvetě z Česka udělal hroudu roztavený skloviny. A nechat nás jich udělat takový množství abysme mohli spáchat totéž tj. dostat se situace Mutual assured destruction by nás nechal jen idiot.

Vincek Novák řekl(a)...

vidím, že tu má někdo stejné názory jako já :) Podívejte se na můj blog -> everydaycz.blogspot.com

Anonymní řekl(a)...

jenicek ma pravdu.
Vzdyt severni Korejci nam predvadi jak nesmyslne je takove zbrojeni. Nejen ze uzasne draha vec ale napanout jakoukoliv supervelmoc neni snadne. Raketa se da sestrelit a prave oni jiz maji potrebne obranne rakety.
Proto take neverim, ze Iran ma take zajem o jaderne zbrane.
Hrozba,ze Rusko chce obsadit Cesko je fantazie.
Putin se snazi vyhnout lichvarske monopoli zapadnich banksteru.
O nic vic nejde.

André Pulgar řekl(a)...

OT:
Gratuluji, zase jste nám to nandali, tentokrát i efektivně (mám na mysli eurovolby).

Miroslav Hylš řekl(a)...

Komu nám? Já nějaké nandávání necítím, navíc můj vztah ke straně beztak dosti ochladl...

André Pulgar řekl(a)...

Že Váš vztah ke straně ochladl (jakékoli), to je jen chvályhodné. Nicméně pro mě jste "ten od Svobodných", protože jste jediný jejich sympatizant, kterého znám. (To, že Váš vztah ochladl, se dalo celkem poznat i z Vašeho blogu).

Vy nandávání necítíte, ale já ano. Protože dnes už se nedá pořádně dívat ani na hokej, když nechcete vidět, jak Rusáci nebo jiný xindlové mají radost, tak jsem si řekl, že budu fandit nějaké nezvolitelné politické straně, přičemž jsem si vybral Korunu českou. Jako hlavního soupeře jsem si určil Svobodné, jednak kvůli Vám, jednak kvůli tomu, že jde svým způsobem o určitý protiklad. No a taky proto, že jsem se mylně domníval, že Svobodní jsou taky nezvolitelní. Takže asi tak.

Vodník řekl(a)...

Ochlazení vztahu k jakékoli straně je skutečně známkou zachovalé soudnosti. Proto mne překvapuje Vaše podpora monarchistům, se kterou jsem já skoncoval někdy v r.1994

André Pulgar řekl(a)...

"Proto mne překvapuje Vaše podpora monarchistům"
Jenže já nic o podpoře nepsal.

A i kdyby, tak "...se kterou jsem já skoncoval někdy v r.1994"
No a? To dokazuje co? Úplně stejné hovno, jako kdyby to napsala Daniela, leho nebo Rejžek.

Vodník řekl(a)...

Jenže já nic o podpoře nepsal.
Pardon. Překvapuje mě Vaše fandění. (to je vskutku něco diametrálně odlišného !...:-\)

To dokazuje co?
To nedokazuje vůbec nic. Je to informace, že mně došly některé věci už před 20 lety. Vám ještě ne. Lehovi a Daniele taky ještě ne.

André Pulgar řekl(a)...

Ano, je to něco diametrálně odlišného. Podle mě, jestliže si sednete před televizi a vyberete si při nějaké hře, komu budete fandit, což je jen a pouze zábava, rozhodně se to podporou nazvat nedá.

Vodníku, Vy dnes a denně dokazujete pouze to, že právě Vám dochází leda tak hovno. Stejně jako lehovi, Daniele, Rejžkovi, Hájkovi nebo Achabovi. Je úplně jedno, že vaše názory jsou třeba i opačné, jde o to, že jste úplně stejně neschopni, aby vám cokoli došlo. Leho má svého idiotského chcípáčka, Vy zase třeba Svatbu Jiřího Káry, kterou jste pochopil jako obvinění Vaší osoby z neonacismu. A podobné hovadiny předvádíte dnes a denně. A přesto, že stále dokazujete, jak jste nemožný, tak pak používáte obraty jako "I malé dítě musí chápat ..." atp. Jak zrovna Vy můžete něco takového vypustit z klávesnice? Kdybyste byl aspoň křesťansky skromný, ale to je to poslední, co jste.

Vodník řekl(a)...

Nepochopit, co může odkazem na svatbu Jiřího Káry myslet osoba, proslulá periodickým trollováním, je jedna věc. Podporovat, pardon, fandit buržoustské tlupě zazobaných pseudokonservativních fašoidních sráčů, skrývajících se za líbivé frase o monarchii - to je zase věc druhá.